SRR1280-100M
Manufacturer Part Number:
SRR1280-100M
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 10UH 6A 19.5 MOHM SMD
Stock Condition:
81,595
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
6.3A
Current Rating (Amps) :
6 A
DC Resistance (DCR) :
19.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
24 @ 2.52MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%