SRP4020TA-1R5M
Manufacturer Part Number:
SRP4020TA-1R5M
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 1.5UH 4.5A 42 MOHM SMD
Stock Condition:
13,364
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
7A
Current Rating (Amps) :
4.5 A
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
62MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Carbonyl Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Q @ Freq :
10 @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Supplier Device Package :
2-SMD
Tolerance :
±20%