EZ1086CM-3.3TRT
Manufacturer Part Number:
EZ1086CM-3.3TRT
Manufacturer/Brand:
Semtech
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
1.35V @ 1.5A