SC1541CS-3.3TRT
- Manufacturer Part Number:
- SC1541CS-3.3TRT
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SO
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 1A
- Current - Quiescent (Iq) :
- 10 µA
- Current - Supply (Max) :
- 10 mA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 125°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature
- PSRR :
- 72dB (120Hz)
- Supplier Device Package :
- 8-SO
- Voltage - Input (Max) :
- 7V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 3.3V
- Voltage Dropout (Max) :
- 1.3V @ 1A