AAT3215IGV-3.1-T1
Manufacturer Part Number:
AAT3215IGV-3.1-T1
Manufacturer/Brand:
Skyworks Solutions, Inc.
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
70dB ~ 47dB (1kHz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 150mA