AAT3221IGV-3.3-T1
- Manufacturer Part Number:
- AAT3221IGV-3.3-T1
- Manufacturer/Brand:
- Skyworks Solutions, Inc.
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
- Manufacturer :
- Skyworks Solutions, Inc.
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 150mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 2.5 µA
- Current - Supply (Max) :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- SC-74A, SOT-753
- Product Status :
- Obsolete
- Protection Features :
- Over Current, Over Temperature, Short Circuit
- PSRR :
- 50dB (100Hz)
- Supplier Device Package :
- SOT-23-5
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 3.3V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.22V @ 100mA