M2971-TE-3.5-1.1-3.04
Manufacturer Part Number:
M2971-TE-3.5-1.1-3.04
Manufacturer/Brand:
RAF
Part of Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Manufacturer :
RAF
Product Category :
Washers - Bushing, Shoulder
Diameter - Inside :
0.120" (3.05mm)
Diameter - Outside :
0.197" (5.00mm)
Diameter - Shoulder :
0.138" (3.51mm)
Length - Below Head :
0.043" (1.10mm)
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.083" (2.10mm)