M2996-N-4.8-1.8-4.0
Manufacturer Part Number:
M2996-N-4.8-1.8-4.0
Part of Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Diameter - Inside :
0.157" (3.99mm)
Diameter - Outside :
0.315" (8.00mm)
Diameter - Shoulder :
0.189" (4.80mm)
Length - Below Head :
0.071" (1.80mm)
Material :
Nylon
Thickness - Overall :
0.118" (3.00mm)