44JR250KLFT7
- Manufacturer Part Number:
- 44JR250KLFT7
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics / BI Technologies
- Part of Description:
- TRIMMER 250K OHM 0.25W GW SIDE
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Turns :
- 9
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 250 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- Gull Wing
- Tolerance :
- ±10%