3223W-1-504
Manufacturer Part Number:
3223W-1-504
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
TRIMMER 500K OHM 0.125W J LEAD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
11
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Resistance :
500 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±20%