CT-94EZ501
Manufacturer Part Number:
CT-94EZ501
Manufacturer/Brand:
Nidec Components
Part of Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Stock Condition:
567
Manufacturer :
Nidec Components
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%