PTN15-F11NB20
- Manufacturer Part Number:
- PTN15-F11NB20
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, HORI
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1 MOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%