PTC10LV10-223A2020-PM
- Manufacturer Part Number:
- PTC10LV10-223A2020-PM
- Manufacturer/Brand:
- Piher Sensing Systems, an Amphenol company
- Part of Description:
- 10 MM - CERAMIC POTENTIOMETER TH
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.33W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 22 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Round - 0.406" Dia (10.30mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%