PT15NV24-502A2020-E-S
- Manufacturer Part Number:
- PT15NV24-502A2020-E-S
- Part of Description:
- 15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Resistance :
- 5 kOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%