3296P-1-502LF
Manufacturer Part Number:
3296P-1-502LF
Part of Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Stock Condition:
994
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
5 kOhms
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%