PT10LH01-205A2020-S
- Manufacturer Part Number:
- PT10LH01-205A2020-S
- Manufacturer/Brand:
- Piher Sensing Systems, an Amphenol company
- Part of Description:
- 10MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
- Manufacturer :
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.15W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 2 MOhms
- Resistive Material :
- Carbon
- Size / Dimension :
- Round - 0.406" Dia (10.30mm)
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%