PT10LV10-203A2020-PM-S
Manufacturer Part Number:
PT10LV10-203A2020-PM-S
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
10MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
20 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%