M43P102KB30T601
- Manufacturer Part Number:
- M43P102KB30T601
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Spectrol
- Part of Description:
- SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
- Stock Condition:
- 176
- Manufacturer :
- Vishay / Spectrol
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 18
- Power (Watts) :
- 0.75W, 3/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%