PT15YH06-303A2020-4CR
Manufacturer Part Number:
PT15YH06-303A2020-4CR
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
30K Cream Thmbwhl Side Adj 15mm
Stock Condition:
133
Manufacturer :
Product Category :
Thumbwheel Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
30 kOhms
Size / Dimension :
Round - 0.630" Dia x 0.051" H (16.00mm x 1.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%