MIC5259-1.5YD5
Manufacturer Part Number:
MIC5259-1.5YD5
Manufacturer/Brand:
Micrel Inc.
Part of Description:
IC REG LINEAR 300MA HIGH PSRR
Stock Condition:
4,415
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
250 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
TSOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 300mA