MIC5319-2.9YML
Manufacturer Part Number:
MIC5319-2.9YML
Part of Description:
IC REG LINEAR 500MA MICRO CAP
Stock Condition:
4,283
Current - Output :
500mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
PSRR :
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 500mA