MIC5319-1.8YML
Manufacturer Part Number:
MIC5319-1.8YML
Manufacturer/Brand:
Micrel Inc.
Part of Description:
IC REG LINEAR 500MA MICRO CAP
Stock Condition:
5,348
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-TMLF® (2x2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V