MIC5206-3.3YM5
Manufacturer Part Number:
MIC5206-3.3YM5
Manufacturer/Brand:
Micrel Inc.
Part of Description:
IC REG LINEAR 150MA LOW NOISE
Manufacturer :
Micrel Inc.
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Error Flag
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
2.5 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA