RT100AS20R0KB
- Manufacturer Part Number:
- RT100AS20R0KB
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sfernice
- Part of Description:
- POT 20 OHM 100W WIREWOUND
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Actuator Type :
- Round
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 100W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance (Ohms) :
- 20
- Resistive Material :
- Wirewound
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%