EVU-F2AE15B53
Manufacturer Part Number:
EVU-F2AE15B53
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
POT 5K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
Top Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Through Hole, Snap In
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
5k
Resistive Material :
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins, Board Locks
Tolerance :
±20%