12PESA503MB78EJ
- Manufacturer Part Number:
- 12PESA503MB78EJ
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 0.875" (22.23mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Sealed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 50k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 270°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±1000ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±20%