27PSB473KLB22N
Manufacturer Part Number:
27PSB473KLB22N
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
POT 47K OHM 1/5W CARBON LOG
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.866" (22.00mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Gangs :
2
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
47k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
5%
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%