27PSB223KLB22N
- Manufacturer Part Number:
- 27PSB223KLB22N
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- POT 22K OHM 1/5W CARBON LOG
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.866" (22.00mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Gangs :
- 2
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 22k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- 5%
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%