23ESA222MLA50N
Manufacturer Part Number:
23ESA222MLA50N
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
POT 2.2K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
1.969" (50.00mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
2.2k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
5%
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%