23ESA473KMF16N
Manufacturer Part Number:
23ESA473KMF16N
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity AMP Connectors
Part of Description:
POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.630" (16.00mm)
Actuator Type :
Flatted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.4W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
47k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
5%
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±10%