17PCSA104MA24N
- Manufacturer Part Number:
- 17PCSA104MA24N
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.945" (24.00mm)
- Actuator Type :
- Flatted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10 x 0.75
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 100k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- 5%
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%