27ESB472MMF50NF
- Manufacturer Part Number:
- 27ESB472MMF50NF
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LOG
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.250" (6.35mm)
- Actuator Length :
- 1.969" (50.00mm)
- Actuator Type :
- Flatted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 2
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 4.7k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- 5%
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±20%