PC610H501AP20LF
- Manufacturer Part Number:
- PC610H501AP20LF
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- POT 500 OHM 1/20W CARBON LINEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.787" (20.00mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.05W, 1/20W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 500
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 280°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- 5%
- Termination Style :
- PC Pins, Board Locks
- Tolerance :
- ±20%