P160KNP-0QC15B100K
Manufacturer Part Number:
P160KNP-0QC15B100K
Part of Description:
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance (Ohms) :
100k
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%