P090L-01K25BR20K
- Manufacturer Part Number:
- P090L-01K25BR20K
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics / BI Technologies
- Part of Description:
- POT 20K OHM 1/32W PLASTIC LINEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.157" (4.00mm)
- Actuator Length :
- 0.787" (20.00mm)
- Actuator Type :
- Knurled
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.03W, 1/32W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 20k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 280°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins, Board Locks
- Tolerance :
- ±20%