P160KN-0QC15C500K
Manufacturer Part Number:
P160KN-0QC15C500K
Manufacturer/Brand:
TT Electronics / BI Technologies
Part of Description:
POT 500K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG
Manufacturer :
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Knurled and Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
500k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Reverse Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%