P160KN-0EC15A500K
- Manufacturer Part Number:
- P160KN-0EC15A500K
- Manufacturer/Brand:
- TT Electronics / BI Technologies
- Part of Description:
- POT 500K OHM 1/10W PLASTIC LOG
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.591" (15.00mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M7 x 0.75
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 500k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%