PC16SH-07CP04-104B2020-TA
Manufacturer Part Number:
PC16SH-07CP04-104B2020-TA
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/
Stock Condition:
600
Manufacturer :
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.157" (4.00mm)
Actuator Length :
1.772" (45.00mm)
Actuator Type :
Knurled
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
100k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%