1426-12-1-250-001-1-TS
Manufacturer Part Number:
1426-12-1-250-001-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLK METER
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
65/0.0100"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.161" (4.09mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.033" (0.84mm)
Jacket Color :
Black
Length :
820.2' (250.0m)
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1426
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG