3310C-001-104L
- Manufacturer Part Number:
- 3310C-001-104L
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
- Stock Condition:
- 413
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 0.500" (12.70mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 1/4-32
- Features :
- Sealed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 100k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±1000ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%