3549S-1AC-103B
Manufacturer Part Number:
3549S-1AC-103B
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Stock Condition:
59
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.813" (20.64mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
10
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
3600°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±3%