3548S-1AA-102A
Manufacturer Part Number:
3548S-1AA-102A
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
POT 1K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Stock Condition:
16
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.813" (20.64mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
5
Power (Watts) :
1.5W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Wirewound
Rotation :
1800°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±3%