PDB241-S420P-103B0
Manufacturer Part Number:
PDB241-S420P-103B0
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Stock Condition:
744
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.787" (20.00mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M8 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%