3549S-1AA-501A
- Manufacturer Part Number:
- 3549S-1AA-501A
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
- Stock Condition:
- 33
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.250" (6.35mm)
- Actuator Length :
- 0.813" (20.64mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 3/8-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 10
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 500
- Resistive Material :
- Wirewound
- Rotation :
- 3600°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±3%