91A1A-B28-A25L
Manufacturer Part Number:
91A1A-B28-A25L
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
POT 1M OHM 2W CERMET LINEAR
Stock Condition:
257
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.250" (6.35mm)
Actuator Length :
0.875" (22.23mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
3/8-32
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1M
Resistive Material :
Cermet
Rotation :
300°
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%