PC16SH-10CP06-473A2020-TA
- Manufacturer Part Number:
- PC16SH-10CP06-473A2020-TA
- Manufacturer/Brand:
- Piher Sensing Systems, an Amphenol company
- Part of Description:
- 16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/
- Stock Condition:
- 600
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 1.772" (45.00mm)
- Actuator Type :
- Knurled
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10 x 0.75
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.2W, 1/5W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 47k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±300ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±20%