6574S-1-102
Manufacturer Part Number:
6574S-1-102
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Stock Condition:
16
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.2497" (6.34mm)
Actuator Length :
0.625" (15.88mm)
Actuator Type :
Round
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
Features :
Mounting Type :
Servo Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
1k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
Continuous
Taper :
Linear
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
Solder Turret
Tolerance :
±10%