P160KNP-0EC15A100K
Manufacturer Part Number:
P160KNP-0EC15A100K
Manufacturer/Brand:
TT Electronics / BI Technologies
Part of Description:
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Stock Condition:
1,114
Manufacturer :
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
0.591" (15.00mm)
Actuator Type :
Slotted
Adjustment Type :
User Defined
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M7 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
1
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
100k
Resistive Material :
Conductive Plastic
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
Termination Style :
Solder Lug
Tolerance :
±20%