P160KN-0QC15C100K
- Manufacturer Part Number:
- P160KN-0QC15C100K
- Part of Description:
- POT 100K OHM 1/10W PLASTIC R-LOG
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.591" (15.00mm)
- Actuator Type :
- Knurled and Slotted
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Resistance (Ohms) :
- 100k
- Taper :
- Reverse Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%