P160KNP-0EC15A10K
- Manufacturer Part Number:
- P160KNP-0EC15A10K
- Part of Description:
- POT 10K OHM 1/10W PLASTIC LOG
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.591" (15.00mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Power (Watts) :
- 0.1W, 1/10W
- Resistance (Ohms) :
- 10k
- Taper :
- Logarithmic
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±20%